Masna koža

Potrebno nam je malo više informacija.
U kojem tipu masne kože od navedenih se pronalazite?

Odaberi tip masne kože

Više o masnoj koži

Zašto koža postaje masna

Zašto koža postaje masna?

Iako nisu potpuno shvaćeni uzroci masne kože, poznato je da genetski faktori igraju ulogu. Ako su oba roditelja imala problema s aknama, povećava se vjerojatnost da će se isti problemi javiti i kod njihove djece. Također, proučavanja povezana s masnom kožom identificirala su nekoliko čimbenika:

  1. Hormonska aktivnost, kao što su menstrualni ciklus i pubertet.
  2. Stres, koji potiče povećano izlučivanje hormona nadbubrežnih žlijezda, poznatih kao “hormoni stresa”.
  3. Povećana aktivnost lojnih žlijezda.
  4. Nakupljanje mrtvih stanica na površini kože.
  5. Prekomjerna proizvodnja sebuma (loja), stvarajući optimalno okruženje za razmnožavanje inače bezopasnih bakterija poput Cutibacterium acnes (C. acnes), koje potom uzrokuju upalu.

Od masne kože do akne

Akne vulgaris predstavljaju kroničnu upalnu bolest kože i predstavljaju najčešći dermatološki problem. Nastaju tijekom puberteta, usko povezane s hormonalnim promjenama, a manifestiraju se kod 80% adolescenata kroz određene oblike akni. Iako bolest obično spontano jenjava u ranoj odrasloj dobi, može trajati i do 40. godine života ili čak duže, pri čemu su ozbiljniji oblici bolesti učestaliji kod muškaraca.

U odrasloj dobi, akne mogu utjecati na do 7% populacije. Stručna literatura ukazuje na to da 12% osoba starijih od 25 godina i 3% osoba između 35 i 44 godine pati od akni. S obzirom na njihov ponavljajući karakter, akne mogu izazvati fizičke i psihološke ožiljke kako u mlađoj, tako i u starijoj životnoj dobi.

U uobičajenim okolnostima, sebum se izlučuje na površinu kože kroz izvodne kanale lojnih žlijezda. Kada dolazi do pojačane proizvodnje sebuma, stanice na zidovima kanala se umnožavaju, blokirajući izlazak sebuma i rezultirajući proširenjem pora, stvarajući začepljenje poznato kao komedon. Komedon može biti otvoren (mitiser) ili zatvoren, manifestirajući se kao mala kvržica u boji kože (bijeli prištić ili mikrocista). Ovisno o ozbiljnosti simptoma, ovaj tip akni se naziva acne comedonica, poznat i kao blagi do umjereni oblik akni.

Povećana proizvodnja sebuma potiče razmnožavanje bakterije C. acnes, koja razgrađuje masne sastojke i pokreće procese koji dovode do upale. Pojavljuju se upalne promjene, crveni prištići (papule), ponekad s malom količinom gnoja u sredini (pustule). Ovaj oblik akni naziva se acne papulopustulosa, odnosno srednje težak oblik akni.

U nekim slučajevima, lojne žlijezde mogu postati toliko proširene da dolazi do formiranja čvorova i cista. Ove promjene mogu postati upaljene i početi gnojiti, uzrokujući bolne lezije na licu, gornjem dijelu prsa i leđima. To predstavlja teži oblik akni, poznat kao acne conglobata.

Liječenje akni

Kod svih oblika, pa i onih blagih, uvijek se preporuča savjetovanje s dermatologom, jer će on svojim pregledom, savjetom i po potrebi terapijom pomoći u sprečavanju pogoršanja bolesti i posljedica poput nastajanja ožiljaka.

U sklopu terapije, važnu ulogu mogu imati i odabrani proizvodi za njegu kože. Almaderm nudi prirodnu kozmetiku, poput svojih maski, poput zelene i crne maske, koje su posebno formulirane kako bi pomogle u regulaciji sebuma i čišćenju pore. Ove maske, s pažljivo odabranim prirodnim sastojcima, mogu biti koristan dodatak u rutini njege koja cilja na poboljšanje stanja kože sklonih aknama.

Uz to, Almaderm nudi hidratantne kreme i tonike specijalno formulirane za masnu kožu, koje ne samo da hidratiziraju kožu već i pomažu u održavanju ravnoteže. Ovi proizvodi mogu doprinijeti postizanju optimalnog zdravlja kože, smanjenju sjaja i prevenciji začepljenja pora.

Važno je napomenuti da su akne kronična bolest i da je ključ uspješnog liječenja pravilna i dugotrajna primjena terapije, koju stručno određuje dermatolog. Održavanje rutine njege kože s odgovarajućim proizvodima, poput Almaderm-ovih, može dodatno poboljšati opće stanje kože i pridonijeti očuvanju postignutih rezultata liječenja.

Kako njegovati masnu kožu?

Essencijalno je koristiti dermokozmetičke proizvode prilagođene masnoj koži, sklonoj aknama. Almaderm, kao brend posvećen koži, nudi formulacije koje sadrže nježnu bazu za uklanjanje nečistoća i suvišne masnoće. Preporučuje se čišćenje najviše 2 puta dnevno, ujutro i navečer, kako bi se izbjeglo prečesto čišćenje koje može dodatno isušiti kožu, stimulirajući žlijezde lojnice na pojačano lučenje sebuma.

U okviru njege masne kože sklone aknama, Almaderm nudi dermokozmetičke proizvode s nekomedogenim sastojcima koji ne začepljuju pore, bez ulja i hidratantne formulacije bazirane na vodi. Dodatno, ovi proizvodi sadrže matirajuće tvari koje kontroliraju neželjeni sjaj. U situacijama kada se koriste korektori i puderi za prikrivanje nepravilnosti, bitno je da budu nekomedogeni kako bi se izbjegla mogućnost nakupljanja komedogenih sastojaka poput ulja i voskova u porama, čime se smanjuje rizik od začepljenja. Almaderm brend stvara proizvode koji su pažljivo formulirani kako bi pružili optimalnu njegu masnoj koži, doprinoseći njenom zdravlju i očuvanju prirodne ravnoteže.